kod reklama

Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Živite li Balaševićeve pjesme ? 
Autor/ica Poruka

Post Živite li Balaševićeve pjesme ?
E ovako, tek sam se maloprije sjetio da ovaj forum uopće postoji, priznajem, imao sam drugog posla. Faks, i tako to, traženje one koju bih probao sklopiti. Neuspješno. Ne ide mi ljubavi zadnje vrijeme. Ali pustimo to. Zaista vidim da je sve manje članova koji komentarišu. Ta i ja imam samo jedan post, i to onda kad sam se predstavio, prije više od godinu, što je samo znak da treba ljude privući, nekako.

Čitam evo danas već dugo forum, pregledam, kopam, i nisam zadovoljan u kojem smjeru ide. Sve se svelo na to "kad će nova ploča, pjesma, kad je film, cijene...". Ja bih da se vratimo onome zbog čega volimo Đoleta, zbog njegovih pjesama. Pogledao sam film, i ostao sam ravnodušan, koliko je to uopće moguće. Jedan od boljih filmova ipak koje sam gledao, ali nije to to. Pročitao sam i njegove knjige, zanimljive su ali su mi se zgadili neki citati na fejsbuku klinaca koji znaju dvije-tri njegove pjesme. Opet, nije to, to. Radije ću ako već čitam uzeti Dostojevskog Fjodora, ili Andrića nego Đoleta. Iskreno. Ali, kada već hoću nešto da slušam, samo njega slušam. Evo već četiri godine (tek mi je 20) slušam svaki dan Đoleta, 3 h u prosjeku. Ne lažem. Možda i svi ovdje tako rade, ali ja ništa drugo ne mogu slušati. Ponekad u ekstremnim situacijama Bajagu, Zvonka Bogdana ili nekog trećeg.

Ovo sve pišem da se predstavim istovremeno, prije mog prijedloga....

sri tra 03, 2013 7:51 pm

Post Re: Živite li Balaševićeve pjesme ?
Pa da počnem. Želio bih na ovoj temi da odgovorite na sljedeća pitanja, odgovori me jako zanimaju a i mislim da će biti zanimljivo, dragi moji.
-Uvod-kako ste počeli slušati Balaševića? Kako ste kročili u taj svijet ?
-Živite li njegove pjesme ?

-Da li dok slušate njegove pjesme, zamišljate sebe ili stvarne ali ipak imaginarne likove, npr. neku Branislavu kako se navukla na žuto, ili neku svoju drugaricu koja se možda drogira, ili možda zavisi to od situacije do situacije. Ili jednostavno maštate o nekoj sasvim desetoj stvari.

sri tra 03, 2013 7:57 pm

Pa da ja probijem led.

Uvod- Vraćao sam se u porodičnom autu sa mora. Juni je bio, mjesec vruć naravno. Sjedio sam na suvozačkom mjestu, moj otac je vozio, a mama i sestre su spavale na stražnjim mjestima. Imao sam oko 16 godina, zadni put da sam s roditeljima išao na more. Zadnji put da sam uopšte išao na more, kad malo bolje razmislim. Tata je stavio neki mp3, i slučajno je naletila pjesma "Vasa Ladački". Pošto sam bio između sna i jave, nešto umoran, tek bi refren došao do mene tu i tamo. Kad se pjesma završila, zamolio sam oca da je pusti još jednom, jer mi je bilo simpatično kako se može refren napraviti tri puta, tako slično a tako lijepo i različito istovremeno. Otac je pustio i po drugi put, a kada sam je treći put poslušao, naslućivao sam da je to-to. Ma znate na šta mislim. I eto, nabavio sam diskografiju, poslužila je svrsi, zatim neke albume, pa youtube i eto, ne znam možda maksimalno 6-7 pjesama. Drug me i dan danas moli da naučim "Kadinjaču" ali mi se ne da. Ima vremena, šta ću raditi u starosti. Dakle, tako sam kročio u taj svijet. A prvi dodir sa pjesmama njegovim uopšte, opet su djelo mog oca. Često je dok sam bio mali znao uzeti gitaru i otpjevati svoju verziju "Lana-da ne pišem puni naziv". Ubacio bi ime mene i moje sestre, napisaću nekad njegovu verziju. Tada nisam ni znao ko je Balašević naravno. A u srednjoj dok sam bio je pjevao "Uticaj rođaka na moj životni put", imao sam loše ocjene često. U tom periodu, period prije tog mora i "Vase" sam zamrzio Balaša zbog oca i te pjesme. Ali, eto, sve se kasnije mijenja. Eto vam moj uvod, dragi moji.

Zadnja izmjena: Sale Nađ; sri tra 03, 2013 8:35 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

sri tra 03, 2013 8:06 pm

Živite li njegove pjesme ? To me strašno zanima.
Imao sam jednu curu, koju sam upoznao baš dan prije filma "Rani mraz". Tu noć uoči filma smo se i poljubili prvi put. Za vrijeme filma sam je samo ljubio, tako da mi i dan danas neki dijelovi nisu baš jasni iako sam pročitao scenario. "Ti mene baš voliš ljubit"- često mi je govorilo. Ja bih to uvijek prećutio, sa smješkom. Znala je da je volim. Ovo sve pišem da bi mi priča bila uvjerljivija. Jednom, u nekom parku na kraju svijeta, smo plesali, sami. Pustio sam "Poluuspavanku". Ta pjesma je obilježila našu vezu. Ne znam kako i zašto, jednostavno se zbilo. Maleni svitac. Da. Tako sam je zvao. Ako ikad ovo bude čitala, nek zna da je unikat. Ma kakva Lunja. U tom trenutku, dok plešemo, osjećam da sam ja Balašević, da sam ja napisao tekst za nju, da sam ja to već doživio, i da doživljam. Ja živim tu pjesmu. Nadam se da me razumijete.

S jednom bivsom curom, dok sam je pratio kući, zaista sam se dobro nagledao njenih koraka. Kad sam jednu drugu pratio, a znao sam da joj se nisam svidio, i da neće biti ništa od veze, pjevušio sam naglas "Poslije sam je kući pratio, i dobro sam postupio". Zbunjeno me je gledala dok sam to pjevušio, a ja nisam mogao stati.
Ubrzo nisam mogao praviti razliku između njegovih pjesama i stvarnosti. Zaista me jutra zatiču samog k'o školjku u pesku, dočekam ih umoran. Nemam nigde nikoga i moja priča prosta je...Kad patim, Balašević sam, kad sam veseo, opet pođem s nekom na limunadu uz staru priču i iste štoseve....(Dušan-Tajna)
Dakle, ja sam Balašević. Vi ste Balašević. Živimo to. Te osjećaje. Pišite, i samo pišite. Ja ću prvi pročitati sve vaše tekstove, vezane za ovo.

Zadnja izmjena: Sale Nađ; sri tra 03, 2013 8:38 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.

sri tra 03, 2013 8:19 pm

Recimo, kad želim uletiti nakoj curi, razmislim-aha, šta bi Đole uradio, kako bi on reagovao ? Većinom to budu odjebi, i onda se drug i ja zezamo da je i Đole dobijao korpe, i da su njegove pjesme napisane nekim ružnim curama, koje je mogao zbariti. Sve šale su nam vezane za Đoleta. Nisam jednom rekao curi "Uh, kako bih te stavio pravo na svoj tron, kao višnju na šlag".

Kad slušam Đoleta-nekad maštam. Maštam o kući na selu, kako sam zavaljen u fotelju, kamin radi svoje, čitam dobru knjigu i pijem tokajac. Žena, brineta, onižeg rasta uspavljuje bebu, curicu. Ne želim dječaka.
Nekad opet mislim o bivšim. Nekad maštam o drugim curama, i budu moje, a one to i ne znaju. Ne znaju da su već bile moje/vaše, tu je moja/vaša prednost. Znači, zavisi od situacije do situacije. A rijetko kad slušajući mislim o samom Đoletu, kako mu violonist svira, kako se ljubi sa lepom ženom i ispija tokajac.

sri tra 03, 2013 8:27 pm

I da, za kraj, napisao sam se, a nadam se na modovi neće temu smatrati glupom, ima li iko iz Novog Sada ovdje ? Naime, prijatelji i ja dolazimo po prvi put u maju, u taj grad koji je lep kad mu se bitange s ulica sklone, i želio bih se raspitati o mnogo tome. Gdje je "Zlatni Bokal" recimo, čak nisam siguran je li u Sadu ili Beogradu. I još o masi stvari. A što se tiče ove teme, možda je nepovezana, jer ima toliko toga o čemu se može pričati, analizirati, a ne kukati o novim pjesmama. Moram još i priznati da sam zaplakao kada sam čitao o članu ovog foruma koji je stavio CD u lijevi dzep sakoa, kako je pustio pjesmu sam u sobi, kako je imao losu godinu, kako mu je neko drag umro. Majstore, svaka cast, pises fenomenalno !

sri tra 03, 2013 8:33 pm
....kapetan...
....kapetan...

Sale,
Drago mi je da još ima entuzijazma, pogotovo kad se radi o novim generacijama...
Evo ovaj forum ima skoro 10 godina. Prije toga smo se sastajali na jednom drugom forumu(Pogledaj dio pod nazivom MAUZOLEJ na kojem je dio tog foruma spremljen za vječnost).
To je bilo mjesto na kojem bi pozavidili najveći svjetski simpoziji. Tu se doslovno pričalo o svemu i svačemu(kao i poslije na ovom forumu). Ljudi su otvarali svoje duše raspravljalo se o nama samima i našim vizijama, Đoletu, pjesmama, životu...putovanjima, organiziralo se odlaske na koncerte i puno toga još.
U vrijeme toga foruma nastala je i ideja da se osnuju Remorkeri, kao grupa prijatelja iz Zagreba i ostatka Hrvatske(i šire). Remorkeri su prošli svega i svačega, putovanja druženja, bančenja. Sjećanja većine sežu u vremena ploča i kaseta... CDi, DVD, MP3i sve je to došlo s vremenom.
Iz svega toga nakon gašenja toga (ne)normalnog foruma isplivao je ovaj novi Remorkerski forum koji je imao mnoge svjetle trenutke(pogledati galeriju), ali protokom vremena i on je lagao smanjio ritam...
E kad ti to govorim, to je ujedno i jedan od razloga zašto na ovome forumu nije ni izbliza aktivno kao što je bilo prije 5-10 godina...
Sa protokom vremena starimo i mi. Neki su se oženili, neki su zauzeti poslovnim obavezama, nekih nažalost više nema i samo se nadam da će im lagani povjetarac s planina donjeti naše pozdrave i ljubav. Nekad smo i mi bili mladi zaljubljivali se, izlazili van kad nema škole ili faksa. Ja sam radio skoro 6 godina, sad sam 2 i pol godine bez posla. Sve to ostavlja traga kako vrijeme protiče. Đole već duži niz godina nije izdao albuma, a ovih par novih pjesama još nisu sjele kako treba. Mislim mi koji smo plakali i smijali se uz njegove pjesme poštujemo i cijenimo sve što je bilo, a kako je sad, nije kao prije, a hoće li biti bolje, nadajmo se. Svima su nam te brojne pjesme i njihova životnost u kojoj smo se mogli pronaći pomagale u životu. Pomagalo nam je i to što smo znali u onim vremenima rata i zla da postoji tamo preko Dunava neki pjesnik koji širi ljubav i koji je znao reći NE kad su drugi šutjeli. Da prošlo je više od 22 godine od početka sve te tame. U međuvremenu su se rodili mnogi novi klinci, završili su vrtiće, škole, fakultete. A mi se još uvjek sjećamo dana kada nam je u životu davao utjehu i nadu jedan sad već proćelav i sijed pjesnik iz Novog Sada. Godine su prošle, mnogi su proživjeli brojne trenutke iz Đoletovih pjesama. Sad ovisi, kako tko. Neki su bili u "bijelom" i sa osmjehom krenuli u život sa novim suputnikom i sad već uče sinove i kćeri da pecaju i rade snješka, a neki još gledaju kroz trsku i šaš i nadaju se da će tumarajući kroz močvaru života pronaći neku srodnu dušu koja će ih nastaviti pratiti kroz život. Svi priželjkujemo sa sujetom i nadom gledati neke nove klince kako u proljetno jutro na nekom zelenom proplanku pjevuše Đoletove pjesme.

Što se tiče koncerata, putovanja, upoznali smo zaista sjajne ljude i bezbroj puta poželjeli da postoji planet na kojem žive samo dobri ljudi s dušom kakvu su tada imali fanovi Đoletovih pjesama koje smo vidjeli, upoznali ili samo škincnuli u mraku koji nas je okruživao. Blaženi pogled i nježan osmjeh često su budili emocije, a druženja su pružala tolika zadovoljstva da je Đoletov koncert u večernjim satima dana samo bio šlagvort na torti.
Eto nadajmo se da će se bar dio tih vremena vratiti, ovaj film i razni bakarači donjeli su godine suše bez novih albuma i pjesama, a i koncerti su se prorjedili i donekle promjenili.
Karte za koncerte su poskupjele(nerazumno su visoke), mnogi koji ne rade ili rade na slabo plaćenim poslovima teško si mogu priuštiti putovanja, ulaznice i razne troškove na putovanjima diljem Hrvatske i u susjedne zemlje.
Evo želim nam svima puno sreće u životu. Neka proživimo sve one sretne trenutke iz Đoletovih pjesama, a neka još potraje dok i mi jednog dana nesažmemo kalendar jednog djetinjstva i života u kojem će sigurno i Đole biti jedan važan segment.

http://www.youtube.com/watch?v=d4jv_vUbDYE REMORKERI

čet tra 04, 2013 2:24 am
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: