kod reklama

Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Premijera filma "Kao Rani Mraz" 
Autor/ica Poruka
...drugi casnik...
...drugi casnik...

Post Re: Premijera filma "Kao Rani Mraz"
http://www.youtube.com/user/RTVojvodine ... CoSwcCEdiM

http://www.youtube.com/user/RTVojvodine ... 09tH248M-s

http://www.youtube.com/watch?v=n3NfMikteuU

sub tra 17, 2010 1:53 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

Uoči premijere filma „Kao rani mraz“
Predrag Bjelac: Balaševićev film je poetski i emotivan

Predrag Bjelac u filmu Đorđa Balaševića „Kao rani mraz“ igra Nikolu, najboljeg druga Vase Ladačkog. Ovaj glumac, koji je zahvaljujući ulogama u „Hariju Poteru“ i „Letopisima Narnije“ postao svetski poznat, već 17 godina živi u Pragu, a u Srbiju je stigao zbog večerašnje premijere filma „Kao rani mraz“ u Novom Sadu i sutrašnje u Beogradu. Društvo će mu praviti supruga Katarina i ćerkice bliznakinje stare godinu i po dana.

Bijelac igra Nikolu prijatelja Vase Ladačkog koga glumi Šerbedžija

- Rade Šerbedžija, koji igra starog Vasu Ladačkog, i ja, stari Nikola, njegov najbolji drug, pojavljujemo se na početku i na kraju filma i uvodimo publiku u mladost glavnih junaka. Struktura je pripovedačka, poetska i baš balaševićevska. Priča je prelepa i potpuno drugačija od većine onoga što gledamo. Film je ljubavni, poetski, emotivan i ja se nadam da će biti dobar bar koliko i Balaševićeve pesme. Kada bi svaki njegov fan došao da vidi film, postigli bismo rekord u gledanosti. Ali, nama fale bioskopi a ne fanovi. Najveća tuga jeste što imamo lepe filmove, ali nemamo gde da ih prikazujemo - zaključuje Predrag Bjelac.

Kakva je situacija u Pragu kada je reč o bioskopima?
- Izuzetno dobra. Kada sam došao tamo pre 17 godina bilo je 90 bioskopa, a sada ima deset multipleksa. Česi vole domaće filmove koji često imaju milionsku gledanost.

Znači li to da odumiranje bioskopa nije svetski već domaći trend?
- Naravno. U zemlji bezakonja je sve moguće čim niko ne može da spreči pirateriju. To je zaista tragedija jer ništa ne može da zameni osećaj koji imamo kada film gledamo u bioskopu, a Balaševićev film je baš takav.

Kakav je Balašević reditelj?
- On je morao da režira taj film jer niko ne bi mogao to da uradi umesto njega. Đorđe je potpuno u tome, živeo je za film, danima nije spavao… Toliko je emotivan da je ponekad i plakao na snimanju. Rad na filmu je svima pričinjavao zadovoljstvo, a atmosfera je bila divna, savršena. Radio se „velkofilm“, kako Česi kažu.

A kako vam se čini Rade Šerbedžija?
- Bio sam potpuno zaprepašćen koliko je Rade profesionalan, savestan i ozbiljan i posle stotinak filmova koje je snimio. Bilo je neviđeno zadovoljstvo raditi s njim. Ne mogu da kažem da mi je bio idol, ali izuzetno sam ga poštovao kada sam počinjao. Rade je jedan od najboljih domaćih glumaca svih vremena, nema nagrade koju nije dobio. Prvog dana snimanja… ne mogu da kažem da sam imao tremu, ali gledao sam ga kao u transu. Nisam razmišljao šta ja treba da uradim, već sam gledao šta on radi.......

http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/185657/ ... i-emotivan

pon tra 19, 2010 5:03 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

i tako je film, kako je obecano, krenuo iz NS u svet :-D

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5484677,00.html

Vasa Ladački i na filmskom platnu

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Premijera filma „Kao rani mraz“ održana je u Novom SaduFilm „Kao rani mraz“, rediteljski prvenac poznatog kantautora Đorđa Balaševića premijerno je prikazan u Novom Sadu, a beogradsku premijeru imaće večeras (20.4.) u Centru Sava.

„To je samo jedan ljubavni film, za sve one koji su voleli pesmu ‘Priča o Vasi Ladačkom’, koja je snimljena… davno, i nije odmah uspela da dospe do svih. Tako i ovaj film ima neki svoj ritam i neki svoj mali karakter”, kaže Đorđe Balašević.

Film je, inače, delo celokupne porodice Balašević. Supruga reditelja, Olivera, bila je producentkinja filma, kćerka Jelena, asistent reditelja, sin Aleksa se na kratko pojavljuje u filmu, a druga kćerka – Jovana, igra jednu od glavnih uloga, Film je, kako je sam Balašević rekao, zapravo i napravljen zbog nje.

Jovana Balašević na konferenciji za novinare bila je duboko ganuta. „Bilo mi je jako teško, ali ne plačem zato što mi je bilo teško, već zato što sam veoma uzbuđena. Ovo je trenutak o kojem sam sanjala”, rekla je Jovana Balašević.

„Ovaj film je i fuga i balada“

U filmu igraju i velika glumačka imena, poput Radeta Šerbedžije, Mustafe Nadarevića, Zijaha Sokolovića, kao i Mira Banjac. „Đorđe Balašević nikada za mene nije bio pevač. On je za mene bio pre svega veliki poeta“, kaže Mira Banjaca. „Mislim da Đorđe trenutno jeste jedan od naših najboljih poeta. Ako bi za ovaj film htela muzički da se izrazim, rekla bih da je to jedna fuga. Ako bih htela poetski da se izrazim, onda bi rekla da je to jedna balada”, rekla je Mira Banjac.

U filmu igra i Vojin Ćetković. On kaže da se sve vreme osećao kao da su ga pozvali na neki produženi vikend. „I eto, došao dam kao prijatelj kod prijatelja. I tako smo i snimali ovaj film”, kaže Ćetković.

U filmu je jednu od muzičkih numera odsvirao i rumunski virtuoz na panovoj fruli George Zamfir, a u jednoj muzičkoj numeri učestvovala je i mađarska pevačica Marta Šebešćen.

uto tra 20, 2010 3:01 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/185821/ ... sa-Ladacki

Danijel Kovačević: Kako sam postao Vasa Ladački

Danijel Kovačević, glumac koji igra mladog Vasu Ladačkog u filmu Đorđa Balaševića „Kao rani mraz“, kaže da sa velikim ushićenjem očekuje večerašnju premijeru u beogradskom „Sava centru“. U razgovoru za „Blic“ mladi umetnik priča kako je sasvim slučajno dobio ulogu jer je u stvari dovezao suprugu na kasting, ubrzo zatim je shvatio da filmska priča liči na njegovu privatnu romansu, da bi danas bio siguran da je to njegov sudbinski film.
- Moja supruga je inače poreklom Ruskinja i ja sam je dovezao na kasting za film „Kao rani mraz“. Kada se popela na scenu, dobila je na tekst na ruskom, ja sam posmatrao i pitao da li mogu da joj pomognem na sceni. Pošto i ja znam malo ruski, ubrzo su me pitali ko sam ja. Odgovorio sam da sam vozač i da sam dovezao suprugu na kasting. Zanimalo ih je čime se bavim i kada sam rekao da sam glumac bili su oduševljeni. Dobio sam glavnu ulogu - kaže Danijel Kovačević, koji kada je prvi put pročitao scenario, video mnogo sličnosti sa svojim privatnim životom.
- Moja supruga je došla iz Rusije u Srbiju iz ljubavi. Tamo je počela da gradi karijeru ali je odlučila da dođe ovde. Ista priča je i u filmu „Kao rani mraz“, u kome ona igra moju suprugu, Ruskinju, pa smo imali tu olakšavajuću okolnost da deo našeg privatnog možemo da prenesemo na film. Još kada sam shvatio da Vasa treba da govori ruski taman toliko koliko i ja govorim, sve se uklopilo. Bila je to uloga koju glumac može samo da poželi da igra. Đole je napisao odličan scenario, a sam lik odgovara mom temperamentu - priča Kovačević, a za Đoleta kao reditelja ima samo reči hvale.
- On je napisao fantastičan scenario jer kada sam pročitao, sve mi je bilo jasno i tačno sam znao šta i kako treba da igram. Tako da smo našli zajednički jezik od kastinga, pa do samog kraja snimanja. Đole je inače izuzetno šarmantan i u startu je razbio taj odnos prema njemu kao prema zvezdi. Najvažnije je što je na snimanju bila uvek pozitivna i prijatna atmosfera, kao neko druženje sa prijateljima. Takođe, Olivera Balašević kao producent je obezbedila savršene uslove za snimanje - ističe mladi glumac, koji u filmu igra isti lik zajedno sa Radetom Šerbedžijom.
- Pa, s obzirom na to da Rade i ja igramo Vasu, nisam nijedan kadar snimio zajedno s njim. Sreli smo se jednom prilikom kad je bio Bebin rođendan, pa smo se upoznali. Dopalo mu se što smo slični, kasnije smo čak i zajedno zapevali pesmu o Vasi Ladačkom. Svi ostali glumci sa kojima sam snimao bili su super. Nikola Đuričko, Mustafa Nadarević, Vojin Ćetković… sve su to iskusni glumci sa kojima je lako raditi, a takođe i sa Jovanom, sa kojom sam imao dosta zajedničkih scena. Mislim da je Đole okupio sjajnu ekipu - naglašava Danijel.
On se priseća i najzanimljivijih detalja sa snimanja.
- Svaki dan je bilo nešto super na snimanju, a meni je najveći utisak bio upravo to dobro raspoloženje. Jednom smo snimali ratnu scenu, pa sam ceo dan proveo u reci punoj neke trave i korenja, a kada bih izašao, sva ta trava je bila svuda po meni. Ipak, jedva sam čekao da snimam dalje - objašnjava popularni Vasa.
Nakon ove debitantske filmske uloge kaže da se dosta toga promenilo.
- Najbitnije što mi se promenilo u smislu karijere jeste što više nisam anoniman glumac za veći deo javnosti. A video sam takođe kako bi u budućnosti želeo da radim - priznaje glumac, koji predviđa veliki uspeh filma „Kao rani mraz“.
- To je najljubavniji film koji je kod nas snimljen i mislim da će ga voleti svi, a ne samo Đoletova publika. Siguran sam da će premašiti mnoga očekivanja i da će postati hit u čitavom regionu - zaključuje Danijel Kovačević.

Junaci filma o Vojvodini
Vasa se odavno oteo i nastavio da živi nekim svojim životom, krišom je stizao tamo gde niko odavde jedno vreme nije smeo, tvrdoglavo ostajao u gradovima iz kojih su svi drugi pobegli.
Dugo već nemam starateljstvo nad njim. Smatraju ga svojim gde god ga razumeju bez titla, nailazim na njegove tragove čak i na kontinentima na koje kročim prvi put, citiraju mi ga šapatom iz mraka, njegovim rečima kite narodnjačke refrene. Šerbedžija, Mustafa, Mira Banjac, Meto Jovanovski, svi ovi divni klinci i mi samo smo zajednički prijatelji tog probisveta - rekao je Đorđe Balašević.
On potpisuje muziku, scenario, režiju filma „Kao rani mraz“. Kada je muzika u pitanju, publika će moći da čuje virtuoza na pan-flauti Georgija Zamfira i prepoznatljiv glas Marte Šebešćen. Interesantno je da je i prvak beogradskog baleta Konstantin Kostjukov „pozajmio glas“ doktoru Vladimiru Daniloviču, koga igra Zijah Sokolović.

uto tra 20, 2010 4:11 pm
...brodski mali...
...brodski mali...

evo jedan lep clanak o porodicnoj manifakturi :D

http://www.gloriamagazin.com/359/naslovna/

Olivera i Đorđe Balašević Tri decenije strasti

Popularni muzičar i autor filma ‘Kao rani mraz’, i posle trideset godina zajedničkog života još oseća istu ljubav prema supruzi koja ga je inspirisala da napiše neke od najnežnijih stihova i podarila mu kćerke Jovanu i Jelenu i sina Aleksu

Moja supruga je bila motor filma. Kad bismo klonuli, kad bi nas zarobila malodušnost, njen optimizam nam je bio putokaz kako da izađemo iz teške situacije i rešimo probleme - tvrdi Đorđe Balašević, autor filma “Kao rani mraz”, koji je posle trogodišnje Golgote najzad stigao u domaće bioskope. Film inspirisan čuvenom pesmom “Priča o Vasi Ladačkom” proizvod je porodične radionice Balaševića. Procenivši kako u svojoj najbližoj okolini ima talentovan ansambl, Đoletu je preostalo samo da izvrši podelu uloga. Glavna je pripala supruzi Oliveri. Osim što u filmu tumači ulogu baronice Beslin, Olivera je kao producent bila kičma čitavog projekta.- Uprkos brojnim problemima, nijednog trenutka nisam posumnjala da nećemo završiti započeti posao - objašnjava Olivera Balašević, za koju svi članovi ekipe tvrde da je osnovna pokretačka snaga filma. - Bilo je nevolja, to ne sporim, ali u svakoj problematičnoj situaciji pronalazili smo pravo rešenje. Na set smo preneli naše vrednosti, pa su se svi koji su učestvovali u snimanju, od dekoratera i šofera do glavnih glumaca, osećali kao deo porodice. Kad novorođenče ugleda svet, zaboravljaju se sve muke: jutarnje mučnine, bolovi, neprospavane noći, trudovi. Tako je i sa filmom. Upuštajući se svesno u pustolovinu pravljenja filma bez velikog kinematografskog iskustva i podrške institucija, Balaševići su, osim istrajnosti, pokazali kako je za ostvarivanje snova prevashodno potrebno verovati u njih. - Mnogi će nam zameriti da je ovo porodični film. Ako se ne varam, i ona dvojica koja su izmislila film, braća Limijer, bila su u nekom srodstvu - konstatuje Đorđe, uz napomenu da je “Kao rani mraz” njegov doprinos umetničkim stremljenjima svojih naslednika: - Scenario za “Kao rani mraz”, baziran na pesmi “Priča o Vasi Ladačkom”, poklonio sam Jovani kad je diplomirala na Fakultetu dramskih umetnosti. To je bio moj skromni doprinos njenom umetničkom razvoju. “Imaćeš, sine, priliku da u filmu pokažeš šta znaš, a ako ne uspemo, otvorićemo solarijum”, rekao sam joj tada. Ja samo umem da napišem scenario, drugo ne znam da radim. Kasnije je mlađa kćerka Jelena završila pozorišnu režiju, pa je i ona uključena u razradu projekta. Pošto je bio svestan da će školu rediteljskog posla završavati tokom snimanja filma, Đorđe je bio spreman da uči. Od iskusnijih je kupio fore, uveren kako za bavljenje bilo kojim poslom sujeta nije dobar saveznik. - Imam tremu od izlaska pred sud publike. On je najvažniji. U životu je to tako, oni koji vas vole ne znaju to da pokažu, a oni koji vas ne vole, uvek to pokažu. “Pesmu o Vasi Ladačkom” napisao sam sa devetnaest godina. Tu priču sam nosio u sebi i tako mlad sam je pretočio u pesmu - priznaje Đorđe.

Originalni fazoni Dok priča o filmu, Jovana Balašević ne može da sakrije plimu emocija. Plače. Suze su prave, one koje dolaze iz grudi i nemaju veze s filmskim.- Od mame i tate sam naučila da ne treba kriti emocije. Zahvalna sam im i na toj velikoj životnoj lekciji, uprkos tome što mi je neprijatno kad ljudi vide moje suze. Završili smo film posle brojnih peripetija i ovo je neka vrsta katarze - ističe Jovana, dok tata Đorđe u svom stilu dobacuje kako ju je jedva ubedio sa dvesta evra da zaplače dok priča o filmu. Iako su nedavno proslavili tri decenije zajednič-kog života, Đorđe i Olivera su živi dokaz kako vreme ne može da naškodi ljubavi. Dirljivo je videti s koliko nežnosti Đole posmatra Oliveru dok ona završava protokolarne obaveze vezane za plasman filma, pa da se nedvosmisleno zaključi kako je još voli kao onog dana kad ju je zaprosio telefonom u pola jedan noću. Možda čak i jače, i kompleksnije. - Pamtim naš prvi poljubac - priseća se Olivera. - Dogodio se baš tu na novosadskoj tvrđavi. Bilo je mnogo slatko jer je do njega došlo krajnje spontano. Zbog mojih treninga nismo mnogo vremena provodili zajedno. On me je stalno zasmejavao svojom lucidnošću i originalnim fazonima. A ja se zaista palim na originalnost. Čuvenu priču da ju je Đorđe zaprosio tako što je otišao na more i shvatio da sa dvadeset sedam godina ne može da provede nijedan dan bez nje, Olivera potvrđuje i opisuje do najsitnijih detalja.- Pa nije došao baš sutradan, prošlo je trideset godina, sada mogu da kažem. Šalim se, otišao je na more, a ja u Zrenjanin kod majke. Sutradan uveče on se javlja iz Pule, čujem u pozadini tamburaši pevaju pesme koje je on naručio. Pitam ga zašto me zove tako kasno, bilo je oko pola jedan noću. A on kaže: “Vidi, da li bi se ti udala za mene?”. Počela sam da se smejem kao luda misleći da je to još jedan od njegovih fazona. Tako je dobio smeh umesto odgovora. Sutradan ujutru neko zvoni. Na vratima - Đole.Iako na prvi pogled tako ne izgleda, Olivera je povučena, ne voli javne nastupe i scenu. - Nemam želju, a ni sposobnost da savladam onu svetlost. Moja kćerka me je okarakterisala kao Ameliju Pulen. Volim da prijateljima činim lepe stvari, a da oni nikad ne saznaju da sam ja to za njih uradila. To je neki moj životni pokretač. Kada joj se nešto značajno i neočekivano dogodi, Jelena ima običaj da kaže: “Znam, to si ti uradila”.Ali, bežanje od eksponiranja nije je sačuvalo od tračeva o njenom i Đorđevom odnosu. - To neminovno ide uz sve javne ličnosti, iako nije svima po volji. Ali, ako je to jedina cena koju plaćamo za naše individualnosti i potencijale, onda neka se plati. Bilo je priča na koje su se smejali, poput one da je Đole skočio u bunar, bilo je i nekih koje su ih povredile, ali je njihova ljubav opstala.- Ja sam pre svega odana žena. To je kompleksnije od vernosti. Sve ove godine sam odana i Đoletu i porodici. Podržavam ih u svemu što jesu. U našem domu nema hijerarhije. Đoletova kreativnost ima prioritet. Doživljavam ga kao alpinistu koji se penje na neosvojeni vrh, a žena ide uz njega i nosi sve ono neophodno za odmor i oporavak. Ali, nekako, zajedno stignu do vrha - podvlači Olivera.

Bubica za pipanje U svom rediteljskom prvencu Đorđe Balašević je okupio drim tim. Pored Jovane i Olivere Balašević, u filmu se pojavljuju stari asovi poput Radeta Šerbedžije, Mire Banjac, Mustafe Nadarevića i Meta Jovanovskog, kao i nove zvezde: Vojin Ćetković, Nikola Đuričko, Predrag Bjelac i mladi Daniel Kovačević u ulozi Vase Ladačkog.- Daniel je dobio ulogu kao oportunista. Muvao se na setu pošto mu je supruga ranije dobila ulogu. Pitao sam ga šta radi, a on mi je odgovorio da je tu zbog žene koja glumi u filmu. “Šta radiš?”, ponovio sam pitanje. “Dovozim je na set. Ja sam vozač”, odgovorio je. “Ma, čoveče, čime se baviš”, insistirao sam. Kad mi je rekao da je glumac, znao sam da smo dobili autentičnog Vasu Ladačkog - otkriva Đorđe Balašević.Koliko je atmosfera na snimanju bila dobra, sve-doči legendarna Mira Banjac. - Đorđe za mene nikada nije bio pevač. Oduvek sam ga smatrala poetom. Sećam se Mihizovih reči da ako jednu stvar radiš vrhunski, onda i sve ostalo možeš da radiš na isti način. To je slučaj sa Đorđem - konstatuje Mira Banjac, koja je, dok su joj na setu kačili “bubice”, minijaturne mikrofone, stalno pričala kako tehničari ceo život koriste tu situaciju da je dobro ispipaju.

uto tra 20, 2010 5:49 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

a sad i da cujete :-D

http://www.autobrief.com/content/20184/ ... Mraz-AUDIO

uto tra 20, 2010 7:02 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.youtube.com/watch?v=YlU9SI7Cm2s

sri tra 21, 2010 2:53 am
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/refl ... eogradjane

Balaševićeva "sapunica" oduševila Beograđane
BEOGRAD - Film "Kao rani mraz", autora Đorđa Balaševića i producentske kuće "Salajka", premijerno je prikazan u Beogradu u Centru "Sava" i dobio veliki aplauz publike, isto kao i na svojoj prvoj projekciji u Novom Sadu.Popularni kantautor potpisuje režiju, scenario i muziku za projekat čiji je producent njegova supruga Olivera Balašević, koja i igra epizodnu ulogu, kao i njihov sin Aleksa, dok jednu od glavnih uloga tumači njihova ćerka Jovana.Posle gotovo tročasovne projekcije publici, u kojoj su bili ministri Ivica Dačić, Mlađan Dinkić i drugi predstavnici javnog i kulturnog života, Balašević se poklonio zajedno sa mnogobrojnom ekipom pretežno mladih glumaca, ali bez nekih od zvezda koje su ostvarile zapažene uloge, poput Radeta Šerbedžije i Mustafe Nadarevića.Glavne uloge igraju Danijel Kovačević, Marko Makivić, Ivan Đurić, Radoje Čupić i Jovana Balašević, a u ansamblu su i Mira Banjac, Peđa Bjelac, Zijah Sokolović, Nikola Đuričko, Vojin Ćetković i drugi.Radnja filma, koji autor opisuje kao baladu i staromodnu ljubavnu priču, dešava se u maloj vojvođanskoj varoši od 1914. do 1941. godine, sa početnim motivom u poznatoj pesmi "Priča o Vasi Ladačkom".Prvi utisci publike su podeljeni. Za jedne je ovaj film poetičan i romantičan, a za druge razvučen i sladunjav, poput neke televizijske "sapunice".Film "Kao rani mraz" biće repriziran u Sava centru u sredu uveče, u planu je turneja po većim gradovima u Srbiji i regionu, ali redovna distribucija u bioskopima zasada nije najavljena.

sri tra 21, 2010 2:55 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.novosti.rs/code/navigate.php ... ani%20mraz

Bura aplauza za mornara
BAJKOVITA saga, stvorena u maloj radionici porodice Balašević, oživela je do sada nepoznatu nam legendu o Vasi Ladačkom. Dugo iščekivana beogradska premijera filma “Kao rani mraz”, u utorak uveče u Sava centru, privukla je sve one najiskrenije poštovaoce lika i dela čuvenog kantautora, pesnika, pisca, od sada i scenariste i reditelja - Đorđa Balaševića.
Toplu priču, katkad nošenu laganim vetrom vojvođanskih ravnica, a mnogo češće uzburkanu surovim olujama rata koji sudbine okreće naglavce, a zacrtane puteve izvrće u sopstvene karikature, izneli su, i gledaoce očarali, Daniel Kovačević, Jovana Balašević, Mira Banjac, Nikola Đuričko, Radoje Čupić, Mustafa Nadarević, Zijah Sokolović i mnogi drugi. U šarmantnoj epizodi predstavila se i večita devojčica Olivera, koja se dokazala i kao uspešan producent rediteljskog prvenca svog supruga.
I mlađa ćerka Balaševića, Jelena, diplomac na odseku filmske režije, doživela je uz “Rani mraz” vatreno krštenje u ulozi asistenta reditelja.
Poseban “slatkiš“ za gledaoce predstavlja epizodna uloga Đoletovog naslednika Alekse, koji “deli kadar” sa harizmatičnim Radetom Šerbedžijom, koji se uz pripovedača storije o Vasi - Predraga Bjelca, bez razmišljanja prihvatio učešća u ovom jedinstvenom projektu.
- Ova priča je posebna. Treba imati na umu da iza filma stoje Đorđe i Olivera Balašević, sa velikom kreativnom energijom i jedinstvenim, neprevaziđenim stvaralačkim izrazom - rekla nam je glumica Sloboda Mićalović, čiji je suprug Vojin Ćetković u “Nikolinoj priči o Vasi Ladačkom”, kako glasi podnaslov filma, poneo jednu od bitnih uloga.
Sve njih pozdravila je sinoć beogradska publika, baš kao i dan ranije novosadska, koja je bez daha ispratila tročasovnu odu ravnici, Tisi, ali pre svega ljubavi i neprolaznom prijateljstvu, protkanu autentičnim “šmekom” omiljenog Panonskog mornara.

sri tra 21, 2010 2:57 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.jutarnji.hr/vasa-ladacki-u-k ... pe/733311/

Za film ‘Kao rani mraz’ Đorđe Balašević ne potpisuje samo režiju već i scenarij i glazbu

ZAGREB - Beogradska premijera dugoočekivanog filma “Kao rani mraz” novosadskog spisatelja i kantautora Đorđa Balaševića održana je sinoć u Velikoj dvorani tamošnjeg Sava centra, gdje se, osim obitelji slavnog pjevača, okupio i impozantan broj poznatih lica iz srpske javnosti.
Nakon pretpremijere održane u ponedjeljak u Svečanoj sali NIS-a u Novom Sadu, priliku da gleda Balaševićev prvi filmski uradak prva je dobila upravo beogradska publika. Kako sam Đorđe na prvo prikazivanje svog redateljskog debija nije pozvao mnogo predstavnika medija, projekcija je održana uz minimalno “blicanje” fotoaparata.

Ljubavna tematika
Nakon završetka premijere, dio glumaca, predvođenih samim Đorđem, naklonio se publici uz zvukove gitare i vergla, koji je na pozornicu donijela djevojčica u narodnoj nošnji. Film ljubavne tematike “Kao rani mraz”, temeljen na poznatoj Đorđevoj opjevanoj priči o Vasi Ladačkom, kinoplatna je ugledao čak godinu i pol nakon što su snimili posljednje kadrove. Velik interes za prvi Balaševićev film, na kojemu osim režije potpisuje i scenarij i glazbu, izazvala je i činjenica da u projektu sudjeluje čitava obitelj Balašević.

Rade nije došao
U samom su filmu, naime, svoje uloge dobili pjevačeva supruga Olivera, kći Jovana i sin Aleksa, dok je mlađa kći Jelena asistirala ocu u režiji. Đorđe je za taj “pothvat” okupio i glumačku ekipu sastavljenu od cijenjenih imena poput Mustafe Nadarevića, Rade Šerbedžije, Mire Banjac, Zijaha Sokolovića i drugih.

Većina njih se pojavila i na beogradskoj premijeri filma, no nije bio nazočan i Rade Šerbedžije, koji je trenutno u Americi.

sri tra 21, 2010 4:39 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.story.rs/video/8523-kao-rani ... gradu.html

sri tra 21, 2010 4:59 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

naprosto...moro sam i ovo tu da stavim :-D

http://www.novosti.rs/code/navigate.php ... 20spijunka

Mraz otopio odnose

ĐORĐE Balašević još jednom se pokazao kao veliki ”mirotvorac”. Uspeo je čak toliko da približi Mlađana Dinkića i Ivicu Dačića, pa su oni sedeli jedan pored drugog na premijeri njegovog filmskog prvenca ”Kao rani mraz”.
Iako se često šuška da im stranke nisu uvek u ”velikoj ljubavi”, Dinkić i Dačić su izgledali kao pravi ”drugari iz klupe” na balkonu beogradskog Sava centra. Pošto su bili bez lepših polovina, smejali su se zajedno Đoletovim štosovima i komentarisali lepe vojvođanske predele.
Lider G 17 plus bio je ležerno obučen, u džemperu, a Dačić u odelu, ali se tokom filma toliko razgalio da je morao da skine kravatu.
Na kraju projekcije, posle gromoglasnog aplauza kome su dali veliki doprinos, obojica su nam preneli da ih je Balaševeć ponovo očarao! ”Rani mraz” je izgleda otopio i odnose između SPS i G 17 plus!

sri tra 21, 2010 9:36 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

ovi moji novinarski raporti mu sad vec dodju ko neki moj blog :-D

http://www.story.rs/video/8539-dorde-ba ... -spot.html

čet tra 22, 2010 2:58 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.blic.rs/Zabava/Vesti/186199/ ... etov-pecat

Film ima snažan Đoletov pečat

Nikola Đuričko, poznati glumac, igra u filmu „Kao rani mraz“, rediteljskom debiju čuvenog kantautora Đorđa Balaševića. Nakon novosadske i beogradske premijere, kritike su veoma dobre, a Đuričko kaže da je ovo film za sve uzraste. U razgovoru za „Blic“ on priča o ulozi, saradnji sa Đoletom i ostalim kolegama, još jednoj premijeri koja ga očekuje uskoro…

- Super mi je bilo kada sam pogledao film „Kao rani mraz“. Ja nemam neku veliku ulogu ali laskalo mi je što me je Đole uopšte pozvao da igram u filmu. Kada sam pristao, trebalo je jednostavno ući u ulogu, i to je to. Film ima tu vojvođansku, ravničarsku formu - tempo je malo spušten, ali ko voli Đoletove pesme, sigurno će mu se dopasti film. Mislim da će to biti hit za sve, od sedam do 77 godina - kaže Nikola Đuričko.

On ističe da je imao odličan odnos sa rediteljem.

Porodica Balašević na beogradskoj premijeri- Ovaj film ima izuzetan autorski pečat, od kostima do scenografije, kao da su to sve delovi Đoletove pesme, tako da je on bez problema sve držao pod kontrolom i bilo je zadovoljstvo raditi s njim. Ja, inače, igram mladog oficira Nađa Mandića koji je dobio srez u kome treba da radi. U tom mestu je već poznat Vasa Ladački i mi smo u filmu na suprotnim stranama. Ipak, Đole je napravio takav film da svi likovi imaju nešto dobro u sebi, neku pozitivnu crtu - priča poznati glumac koji kaže da je posebnoj draži filma upravo doprineo širok spektar glumaca.

- Imamo Radeta Šerbedžiju i Peđu Bjelca, koji su međunarodne zvezde, zatim mlade kolege koji nose projekat i ešalon nas koji popunjavamo ostale uloge. Meni je to bilo super interesantno - dodaje Đuričko.

Sjajna muzika
U filmu dolazi do izražaja i muzika, a pravo zadovoljstvo je čuti čuvenog Georgija Zamfira na pan-fruli i Martu Šebešćen.
- Polaskan sam pristojnošću kojom su Marta i maestro Zamfir izvezli svoja imena na rubu tog šarenog svatovskog peškira, na ono malo preostalog mesta koje smo im ponudili. Nažalost, nisam mogao ni slutiti da će moj producent na zahtev da mi nađe nekog s glasom Marte Šebešćen dovesti upravo Martu Šebešćen, a za tonove koje bi mogao odsvirati jedino Zamfir onda obezbediti Zamfira lično! Sasvim je sigurno da oni zaslužuju daleko više prostora, ali sad je i potpuno sigurno da oni znaju tajnu kojom se i najmanji prostor čarolijom pretvara u veliki - kaže Balašević.

čet tra 22, 2010 4:32 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

http://www.youtube.com/watch?v=ope081AF ... re=related

ned tra 25, 2010 2:08 am

http://www.rtl.hr/video-rtl-na-premijer ... anak-17929

|Odlazi cirkus............|.. '|";\,___.
|_..._....._____===|..|__|...,...........]|
"(@)'(@)****|(@)*(@)***(@)

ned tra 25, 2010 8:29 pm
...brodski mali...
...brodski mali...

http://www.hellomagazin.rs/

Kantautor, pesnik i pisac Đorđe Balašević kaže da je sve što je radio bilo zbog njegove porodice, a ovaj umetnik prvi put je sa suprugom i decom odlučio da uradi zajednički posao. Rezultat njihovog rada je dugometražni film “Kao rani mraz“ u kome je oživeo priču o Vasi Ladačkom, čuvenom liku iz njegove poznate pesme.
U maloj "radionici“ Balaševića Đorđe je ovog puta imao zadatak scenariste, reditelja i autora muzike, njegova supruga Olivera se bavila produkcijom, ćerka Jovana i sin Aleksa imaju zapažene uloge, dok je ćerka Jelena bila zadužena za kasting, a kao diplomirani reditelj imala je udeo i u tom delu posla.
“Meni je bilo vrlo interesantno što je cela naša porodica bila na ovom filmu i radila. Smatram to najvećim uspehom. Cilj svega što sam do sada radio i postigao bio je da se pred njima napravim važan, a ovo je veoma lepa kruna moje karijere. S druge strane, i lep početak njihovih karijera. To naročito važi za Jovanu i Jelenu koje su diplomirane filmadžije, starija kao glumica, a mlađa kao režiser. Aleksa ima jednu malu epizodu u filmu sa Radetom Šerbedžijom.
Saradnja sa porodicom je dobra, ali je i velika odgovornost. Morao sam da vodim računa da nešto ne uprskam kako moje greške ne bi umanjile vrednost njihovog rada”, kaže Đorđe , koji je scenografiju filma poklonio: ”Scenografija je jako dobro urađena i smatrali smo da je glupo da mi to sada prisvajamo ili da ostavimo da trune, već smo želeli da sve podelimo i sa drugima. Tako smo novosadskom Štrandu ostavili kabine i još neku dekoraciju, nacionalnom parku ‘Jegrićka’ smo takođe poklonili jedan deo scenografije. U Dunavskom parku, gde je snimljena ljubavna scena između Vojina Ćetkovića i Danice Jurcove, sve je ostalo kao u filmu, tako da verujem da će to biti interesantno svim parovima i da će dolaziti tamo da se fotografišu. Najlepši deo čitave priče je da smo jedan mali gradić koji je napravljen ostavili opštini Ada na Tisi. Taj gradić je trenutno razmontiran, jer na mestu gde je bio tokom snimanja filma, reka se obično na svakih deset ili petnaest godina izlije, tako da nisu želeli da rizikuju da se to dogodi već su odlučili da taj gradić prebace sa druge strane reke, gde će biti potpuno bezbedan”, kaže Balašević.

ned tra 25, 2010 11:35 pm
...brodski mali...
...brodski mali...

I ovo je iz tog intervjua

pon tra 26, 2010 10:24 am
...brodski mali...
...brodski mali...

http://www.story.rs/vesti/svet-poznatih ... srecu.html

Slavni kantautor Đorđe Balašević i njegova supruga Olivera opisuju energiju i ljubav svoje zajednice koju su pretočili u film prvenac i bez želje za stvaranjem lažne slike otkrivaju kako su i oni imali trzavice u braku

Nakon dve godine istrajnog rada, porodična manufaktura Balašević je prošle nedelje imala krupan razlog za slavlje budući da je njihov film Kao rani mraz, za koji je scenario i režiju radio slavni kantautor Đorđe Balašević, konačno završen. U realizaciji prvog filmskog čeda, muzičaru su pomagali svi članovi porodice pa će se na premijeri 19. aprila u Novom Sadu, a dan kasnije u Beogradu, njegova supruga Olivera kao producent i glumica, deca Jovana i Aleksa sa zapaženim rolama, kao i Jelena koja je pomagala u režiji, zajedno pokloniti na sceni.

Nezaboravna priča o Vasi Ladačkom napokon je doživela ekranizaciju na velikom platnu, a glumačku ekipu čine brojna poznata imena domaće glumačke scene među kojima su Mira Banjac, Vojin Ćetković, Mustafa Nadarević, Predrag Bjelac i Rade Šerbedžija. Pedesetšestogodišnji Đorđe i njegova šest godina mlađa supruga presrećni su zbog činjenice da su, iako su im svi govorili da neće uspeti, snimili film i sa svim saradnicima ostali u korektnim odnosima.

- Žao mi je što se oko mog filma digla prašina više nego što je to slučaj sa ostalim ostvarenjima i to samo zato što sam ja u pitanju - iskren je Đorđe koji ipak ne skriva radost što je projekat o kome je dugo maštao uspešno okončan. - Zapravo, ja sam početnik u rediteljskom poslu, a da li ću to i ostati, videćemo. Želeo sam da film pošaljem na adrese ljudi koji su voleli pesmu Vasa Ladački. Film za mene nikako neće biti uspešan po tome da li će dobiti neku nagradu, nego mi je parametar publika i to koliko će se njoj dopasti. Ne očekujem euforiju, redove i histeriju zato što to nije takav film, nego je Vasa Ladački tip koji budi nežna osećanja u ljudima - istakao je Đorđe.

Porodica Balašević organizovala je prošle nedelje konferenciju za štampu u Izvršnom veću Vojvodine gde su Đorđe i Jovana sa glumcima iz filma predstavili novinarima svoj rad, dok producent ovog ostvarenja, gospođa Olivera, nije govorila mnogo.

- Meni je ipak najbitnije da me porodica sluša kod kuće - rekla je šarmantna plavuša na čiji račun su od glumaca stizale samo reči hvale, a zatim dodala: - Postupala sam onako kako sam znala na osnovu sopstvenog životnog iskustva kao pedagoga i deteta koje je odrastalo samo uz majku, a koje je želeo svojim radom i umećem da doprinese porodici. Sećam se situacije koja je zaista bila temelj u mom odrastanju: moja majka je primila podstanara, koga je nakon samo nekoliko dana tražila policija jer su sumnjali da je opljačkao zlataru. On se više nije pojavljivao, a moja majka je bila na informativnom razgovoru. Posle nekog vremena, sređivala je kuću pa i sobu u kojoj je boravio podstanar i pronašla preko tri kilograma zlata sakrivenog u marami! Sećam se da je onako šokirana, ubacila krpu u nedra i otrčala u policijsku stanicu. Policiji i opljačkanom zlataru predala je zlato i rekla da je osetila neopisivo zadovoljstvo kada je videla sreću na njegovom licu. Njen zaključak je bio: iako u tom trenutku nismo imali ni za hleb i kako god izgledalo primamljivo, zlato sreću ne donosi. To je poenta i ovog filma - ilustrativno je opisala Olivera skrivenu poruku prvog celuloidnog ostvarenja porodice Balašević, a Đorđe je otkrio kako je došao na ideju da svojoj tridesetogodišnjoj ćerki Jovani, za uspešno završen Fakultet dramskih umetnosti u Novom Sadu, pokloni glavnu ulogu u filmu.

- Rekao sam joj: sada imaš priliku da igraš i moraćeš da se dokažeš. Ukoliko ne uspeš, uvek mogu da ti otvorim kozmetički salon. Na sreću, Jovana ipak neće morati da se bavi kozmetičkim zanatom - u svom vrcavom stilu zaključio je ponosni otac, dok se lepa brineta, kroz suze nadovezala: - Nije mi bilo lako na snimanju filma. Naprotiv, bilo mi je izuzetno teško. Ovo je trenutak o kojem sam sanjala, a nisam ni slutila da će se dogoditi tako brzo. Često me pitaju kako to imam trideset godina, a i dalje živim sa roditeljima. Jednostavno ne bih mogla da zamislim život drugačije. Razmišljala sam i da budem svoj čovek, ali sada ne želim jer sa roditeljima svuda izlazim. To su moji najbliži prijatelji. Postoje i loše strane zajedničkog života, kao što je netrpeljivost i to što roditelji uvek misle da znaju bolje. Bez obzira na sve, roditelje smatram svojim najvećim darom i želim da sa njima provedem što više vremena.

Snagu za sve uspehe Balaševići crpe iz porodične harmonije, međusobne ljubavi i zajedničke snage koju usmeravaju ka uspehu. Podjednako uživaju u pozitivnoj energiji, ali i odgovaraju za postupke za koje su doneli odluke.

- Mi se dobro snalazimo, družimo i razumemo - priča dvadesetsedmogodišnja rediteljka Jelena - Veoma sam zadovoljna saradnjom sa tatom. Među prvima sam govorila da on mora da režira film, iako je bio skeptičan i plašio se da ne zna da radi taj posao. Mama je najstroža, a tako i treba da bude jer se mi umetnici često rasplinemo, producent je tu da nas opomene i prizemi. Svi smo bar jednom došli u konflikt sa našim producentom Oljom, koja je ipak bila krajnje pozitivna, zaključuje Jelena koju u porodici zovu još i Beba.

Osim premijere filma, porodicu Balašević uskoro očekuje još razloga za slavlje. Za njih pravi mali praznik predstavlja rođendan mama Olje koja će 29. aprila napuniti pedeset jednu, a koju iz godine u godinu suprug Đorđe iznenadi na maštovit i sasvim neočekivan način.

- Ipak ne mogu da nadmašim bilbord na kome sam napisao stih pre deset godina, kao i prošlogodišnje iznenađenje kada sam joj ispod prozora pevao pesmu na temu Baronice iz našeg filma. Olja taj datum uvek obeležava jer kao klinka nije imala uslove da slavi svoje rođendane. Imala je život kao iz drame Majka hrabrost i zbog toga rođendane slavi pompezno. U porodici se šalimo da zapravo slavimo prestanak njenog rođendana. Inače, gledali smo da sve stvari u porodici rešimo praktično, pa je tako Aleksin rođendan na našu godišnjicu braka - 7. maja i stoga nikako ne mogu da zaboravim kada sam se venčao. Godišnjicu ne slavimo jer se trudimo da nam svaki dan bude neki mali jubilej - kroz osmeh objašnjava slavni kantautor čija draga, sa kojom je u braku više od tri decenije, takođe voli da svojim najmilijima ispunjava kaprice.

- Volim da im priređujem iznenađenja, ali o tome ne govorim. Beba mi je najavila nešto specijalno za moj rođendan i rekla da ću se mnogo obradovati. Slutim već sada da će mi pokloniti statuu Oskara u vidu priveska za ključeve, jer se svakodnevno šalimo smišljajući govore koje ćemo održati kada budemo odlazili po nagradu u Kodak teatar, smeje se Olivera.

Olja i Đole punih trideset godina svoj odnos neguju iskrenošću, smatrajući, kako kažu, da brak nije probna vožnja bolida, već ozbiljna institucija. Uz to, priznaju da su ljubomorni jedno na drugo, ali i na svoj brak.

- Najgore je to što imam mladu ženu. Ali ona zapravo i nije toliko mlada, iako tako izgleda. Mi Bikovi u horoskopu imamo urođenu posesivnost i priznajem da mi je veoma stalo do nje, iako to možda ne ispoljavam dramatično, dok Olja reaguje temperamentnije - iskren je Đole koji ipak ne stvara lažnu sliku o svom odnosu sa voljenom ženom, priznavši da su kroz decenije zajedništva i oni imali trzavice.

- Za sve ove godine koliko smo zajedno, baš kao i svi parovi, i mi smo pre tri-četiri godine imali malu krizu. To je bilo na nivou inaćenja, durenja i potkusurivanja nekih starih problema. Ipak, smatram da imam jedan srećan i uređen život. Sve što sam dosad iskusio na sceni i nagrade i aplauzi - sve je to egotrip. Kada ostaneš sam - najbitnija je porodica.

Iako je Balaševićima ceo svet dom i često vreme provode na putovanjima, ni za šta ne bi menjali svoju porodičnu kuću u Novom Sadu. Raduju se svakom danu koji provode zajedno u prelepom dvorištu između dve kajsije gde su njihova deca odrasla. Ipak, šarmantna Olja sve češće razmišlja o trenutku kada će njeni mališani napustiti roditeljsko gnezdo.

- Razmišljam o njihovoj udaji od trenutka kada su mi u porodilištu rekli da sam rodila devojčice. O odlasku našeg šesnaestogodišnjeg Alekse ne mislim toliko, zato što su po prirodi stvari devojčice te koje napuštaju porodični dom. Volim kada mi je kuća puna ljudi, pa bih volela i da se one odsele, ali i da žive u istoj ulici - ističe Olja i dodaje kako je svojim devojčicama dala zanimljiv savet. - Rekla sam im da kada se udaju, nema više vraćanja kući. Ali zaista, ne u kontekstu da posle toga nećemo više govoriti, nego da se ne mešaju porodice. Sve više arbitara nas nažalost uvodi u lošu statistiku brakova koji se raspadaju. Ako ipak jednog dana odu i ne vrate se, mislim da ćemo svi biti srećniji. Družimo se i lepo nam je, ali udaja je ozbiljna stvar.

Kako svemu pristupaju zajedno, Olivera i Đorđe tako podržavaju i svoju decu prepoznajući njihove talente koje istinski podržavaju.

- Nisam strog prema svojoj deci. Uvek smo želeli da osluškujemo njihove talente i da ih s podrškom pratimo. Imaju opterećenje poznatog prezimena koje u nekim situacijama može da pomogne, ali mnogo više odmaže. Kada su bili u našem društvu, prema njima su svi pokazivali jednu vrstu snishodljivosti, a gde god da su se našli sami, uvek je bila prisutna po koja žaoka u stilu: vama će roditelji sve obezbediti. Mislim da je ova godina za njih, a samim tim i za mene, veoma uspešna jer su pokazali svojim radom da su prevazišli brojne predrasude. Godinama me već uspesi onih koje volim raduju više nego moji. Prelepo je što smo svi kompatibilni, što smo svi umetnici pa tako možemo jedni drugima da pomažemo. Uvek mi je porodica bila utočište i tvrđava iz koje sam napadao i iz koje sam se branio. Uz njihovu podršku uradio sam neke od najboljih stvari u životu.

pon tra 26, 2010 2:45 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

Moram priznati da nisam odmah shvatio Djoletove sahovske poteze, Olju prvo kao menadzera pa producenta i glavnog direktora Salayke, scenario poklonjen Jovani, angazovanje Jelene kao diplomiranog rezisera i uvodjenje Alekse u svet glume, ali sad se tek jasno vidi koliko je Djole majstorski sve poteze sahovske igre unapred isplanirao da bi sklopio ovakav dream team i to sastavljen od najblizih i najvoljenijih.

Svaka cast!!!

Skidam kapu Majstore i da jos puno lepih projekata izadje iz ove velemajstorske kombinacije!!!

:D

pon tra 26, 2010 3:17 pm
...brodski mali...
...brodski mali...

Miomir je napisao/la:
Moram priznati da nisam odmah shvatio Djoletove sahovske poteze, Olju prvo kao menadzera pa producenta i glavnog direktora Salayke, scenario poklonjen Jovani, angazovanje Jelene kao diplomiranog rezisera i uvodjenje Alekse u svet glume, ali sad se tek jasno vidi koliko je Djole majstorski sve poteze sahovske igre unapred isplanirao da bi sklopio ovakav dream team i to sastavljen od najblizih i najvoljenijih.

Svaka cast!!!

Skidam kapu Majstore i da jos puno lepih projekata izadje iz ove velemajstorske kombinacije!!!

:D

slazem se apsolutno, ovo mu dodje kao Djoletov preporod :D

pon tra 26, 2010 7:17 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

Bio sam u Sava Centru na beogradskoj premijeri rediteljskog debija Đorđa Balaševića, filma pod imenom Kao Rani Mraz. Premijera nije bila ni malo glamurozna, odmah se videlo da su ljudi došli zbog gospodina Balaševića. Mislim da niko ko je prošao kroz vrata velike sale Sava Centra nije očekivao... pa... ovo! Ipak, nemojte odmah pomisliti na najgore! Mislio sam u najpozitivnijem smislu. A sad ću da vam objasnim zašto.

Kao Rani Mraz je film koji traje dva sata i četrdeset minuta. Takvu minutažu sebi dozvoljavaju samo holivudski reditelji koji su ubeženi da mogu da održe pažnju gledaoca svojim spektaklom u svemiru i slično. Đorđe Balašević nije holivudski reditelj i ovaj film nije spektakl. Ovo je balada o Vasi Ladačkom (Daniel Kovačević / Rade Šerbedžija) i njegovim prijateljima. Balada je sama po sebi usporena, a uostalom i cela Vojvodina je, što opravdava dužinu kinematografskog dela. Smeštena u vreme pre i posle prvog svetskog rata, te ne prestaje da drži pažnju od početka do kraja. Istina, film ima 45 minuta viška koji su mogli lako da se odbace (bez preteranog spojla, to su scene rata i pojedini kadrovi razgovora na čardobusu). Verujem da je Đorđe imao tzv. "sindrom reditelja" jer mu je materijal preterano drag i nije želeo da se odrekne nijednog kadra. Uostalom Balaševiću je važnija priča od bilo čega. A eto ga i drugi problem. Svuda gde postoje slike bez dijaloga, reditelj je umetnuo naratorski off. Ima ga zaista više nego što je potrebno. Priča je super, dijalog je zabavan i prirodan, samo se u filmu previše priča.

Kada bi se rešila ova dva problema, film bi bio remek-delo. Znatno filmičniji od mnogo fimova domaćih reditelja, ovaj film je zadao domaći zadatak direktorima fotografije dugogodišnjim i svetski priznatim rediteljima iz Srbije. Prizori vojvođanske ravnice su nikada lepši. Filmu pomaže i zaista lepa scenografija. Muzika je divna (što se mene tiče dokle god Balašević ne peva ja sam zadovoljan, naravno moja sreća se okrenula tokom odjavne špice). Glumci daju svoj maksimum i nova lica domaćeg filma poput Daniela Kovačevića dolaze do izražaja. Čak i Jovana Balašević pokazuje da nije loša koliko svi misle da jeste. Mada nije zgoreg reći joj da ne treba da steže bradu i neintencionalno pravi grimasu u krupnom planu. Nikola Đuričko i Vojin Ćetković glume (kao i skoro uvek) sebe, a Mustafa Nadarević briljira u ulozi prodavca lokalne bakalnice. Vredi pomenuti da je Balaševićeva žena Olivera bila izvršni producent, asistent režije, glumica i kostimograf. I sve je uradila kako treba.

Sve u svemu, nakon odgledanog filma, nisam se osećao kao da želim pare ili potrošeno vreme nazad, što je ovih godina samo po sebi zadovoljavajuće. Od srca preporučujem ovaj film koji, uprkos manama, uspeva da vas prenese u neko drugo doba među drugačije raspoložene i pomalo naivne ljude. Jedva čekam DVD izdanje pa da premontiram film i napravim svoju sopstvenu verziju koja će gospodinu Balaševiću ići još više u prilog. Iako je verovatno nikada neće videti.

http://blog.blic.rs/356/Kao-rani-mraz

pon svi 03, 2010 3:16 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

Sudeći po reakcijama onih koji su gledali premijeru filma Kao rani mraz, tridesetpetogodišnji glumac Nikola Đuričko zablistao je u još jednoj roli, ovoga puta tumačeći strogog i nepravednog Nađa Mandića. Sa svojim specifičnim humorom i umećem talentovani umetnik odlično se uklopio u priču o Vasi Ladačkom, koju prvi put kao reditelj i scenarista potpisuje čuveni muzički kantautor Đorđe Balašević

Story: Jeste li zadovoljni svojom rolom u filmu Kao rani mraz?
- Nisam video film u pretpremijeri već na samoj premijeri, ali gledanje je uvek opuštenije od pravljenja nekog ostvarenja. Bio sam veoma uzbuđen pred premijerno emitovanje, ali sada je sve gotovo, spakovano na određeni način i tu nema promene. Lepo je ponovo sresti neke ljude iz ekipe koje nisam video od snimanja.

Story: Po čemu je rad sa Đorđem Balaševićem bio specifičan u odnosu na druge reditelje s kojima ste do sada radili?
- Za početak po tome što je reč o Đorđu Balaševiću, a on nije reditelj po vokaciji. On je čovek čije pesme ljudi vole, a slušam ih i ja od rane mladosti, kao što smo ih i porodično slušali. Iako smo se upoznali tek na snimanju, imao sam utisak da Đorđa poznajem čitavog života. On im neku svoju poetiku kojom vas na jednostavan način uvuče u celu priču, pa sam vrlo lako postao deo scenarija za film Kao rani mraz.

Story: Za koju Balaševićevu pesmu možete da kažete da je obeležila vašu ranu mladost i odrastanje?
- Oduvek volim pesme Boža zvani pub, Imao sam strašnog petla, Za sve je kriv Tom Sojer. Uglavnom su mi bile zanimljive te tvrđe Đoletove stvari.

Story: Đorđe je radio i muziku za film. Kako vam se ona dopada?
- Jedva sam čekao da je čujem. Ovim filmom Đorđe je zaista postao kompletan autor jer sve nosi njegov pečat: od kostima, preko scenarija i režije, pa do muzike po kojoj ga svi najbolje znamo.

Story: Kakav je Nađ Mandić kojeg igrate u filmu?
- Strog, ali nepravedan.

Story: Ima li sličnosti s vama privatno?
- Naravno da nema (smeh). Film opisuje neko drugo vreme i Đorđe se nije toliko bavio istoriografijom koliko poetikom i atmosferom koju nose njegove pesme.

http://www.story.rs/intervju/8669-nikol ... eresa.html

pon svi 03, 2010 3:17 pm
...drugi casnik...
...drugi casnik...

a ima i onih "bas kriticara" :-D

FILMSKA KRITIKA

Eh Vaso, Vaso, moj Vaso

Film „Kao rani mraz”, scenario i režija Đorđe Balašević, uloge: Daniel Kovačević, Marko Makivić, Radoje Čupić, Rade Šerbedžija, Peđa Bjelac, Mustafa Nadarević, Zijah Sokolović, Mira Banjac, Jovana Balašević... Trajanje 168 minuta, proizvodnja Srbija 2009.

Iz filma „Kao rani mraz” Fotodokumentacija producentske kuće „Salajka” Ima jedna scena, tamo negde tek pred kraj gotovo tročasovnog filma, u kojoj ostareli Vasa Ladački, u tumačenju Radeta Šerbedžije, objašnjava šta je rani mraz i kako on može da utiče na tek iščilele plodove voćaka.

Dobar deo „voćaka” u gledalištu, ostale su zaleđene Balaševićevim „Mrazom”. Preživele su samo one koje i inače, već decenijama čine njegov „voćnjak” – vernu publiku na njegovim koncertima, koja ovacijama dočekuje i ispraća sve što on otpeva, kaže i prikaže. Takvi će, a nije ih mali broj, moći da uživaju i u Balaševićevom debitantskom filmu – setnoj „baladi” koja traje taman toliko koliko bi putnik-namernik pokušavao da okom obuhvati veliku i monotonu vojvođansku ravnicu.

Ima u toj i takvoj „baladi” iz onih starih vremena svega onoga što obožavaju Balaševićevi vernici: i lepih reči i poezije i proze, melodije, romantike, melanholije i sentimenta, životne filozofije napretek... Ima i neke fine topline i iskrenosti. Ali, filma kao filma nema. Po estetici, naraciji i jeziku, Balaševićev visokobudžetski projekat je srodniji televiziji. Tačnije, televizijskim melodramskim serijalima, tokom kojih samo oni najuporniji uspevaju da pohvataju veze među neverovatno velikim brojem likova. Otuda tokom gledanja „Mraza” i utisak da je zapravo ovde reč o televizijskoj seriji od nekoliko epizoda, samo što je niko ne prekida reklamnim blokovima ili kratkim vestima.

Da se Balašević dosetio i sebi dozvolio da angažuje, pre svih, dramaturga, potom koreditelja ili barem jakog i veoma iskusnog prvog asistenta, stvari bi izgledale drugačije. U svakom slučaju filmski bolje. Ovako, u prvi plan izbijaju rediteljsko neiskustvo i uobičajene debitantske greške, među kojima je najvidljivija ona da u film po svaku cenu mora da stane sve, i da se izgovori baš sve što je autor napisao. Otuda u filmu „Kao rani mraz” preovladava i „turski mizanscen” – znate ono: dvoje samo divane i pričaju li pričaju, a kamera ih dugo gleda...

Ima ovo Balaševićevo delo još mnogih nedostataka. Pre svega, nedostaje mu glavni junak. Taj siroti Vasa Ladački, (p)o kojem je Balašević pre više od tri decenije ispevao (evergrin) pesmu, dostojnu antologije srpske poezije, baš nema sreće kao filmski junak! Ni sada se (a posle tri filma Ljubiše Samardžića u kojima se, doduše, malo drugačije zvao) nije proslavio. Nije se čak ni propio. Stavljen je u drugi plan, često je po strani, dok Balašević izdašno troši minute na zgode i nezgode sporednih i ne toliko bitnih likova, zbunjujući gledaoce koji nikako da saznaju o čemu li je, i o kome li je ova njegova priča.

O nesrećnoj ljubavi Vase Ladačkog sigurno nije. Nije ni o njegovom prijatelju iz detinjstva – svešteniku Nikoli iz čije je vizure i ispričana ova nefokusirana priča. Nije ni o „lepoj a sirotoj”, ni o konjima vranima, čak ni o lepotama Vojvodine, jer se i od nje malo toga vidi. Da je barem ovo priča o Nikolinom ujaku Šracu (Radoje Čupić), to bi već bilo nešto, jer je on najharizmatičniji i najsimpatičniji lik u filmu „Kao rani mraz”, u kojem su i glumačke veličine poput Radeta Šerbedžije, Mustafe Nadarevića, Mire Banjac, Meta Jovanovskog, Zijaha Sokolovića, Peđe Bjelca, olako potrošene.

http://www.politika.rs/rubrike/Kultura/ ... so.lt.html

pon svi 03, 2010 3:20 pm

Izgleda da ovaj vrlo cijenjena i poznata filmska kritičarka, (koja doduše nikad nije ni pokušala režirati neki film iako to izuzetno dobro radi - jezikom i točno zna kako bi to trebalo izgledati - na papiru...) nismo gledali isti film, tj. čini mi se da ona uopće nije shvatila o čemu se tu radi.
Ja sam vidio jako puno ljubavi, odricanja, prijateljstva, požrtvovnosti i jako puno prelijepih slika Vojvodine. Ha j....ga netko dobro troši tintu po papiru , a slabo vidi i osjeća. Ali dobro, svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Što bi reko Vasa u filmu, nekom će se film svidjeti ili neće, jedno od to dvoje.

|Odlazi cirkus............|.. '|";\,___.
|_..._....._____===|..|__|...,...........]|
"(@)'(@)****|(@)*(@)***(@)

uto svi 04, 2010 9:32 pm
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 97 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.

Traži:
Forum(o)Bir: